Neden Sketch?

app-iconSketch öncelikle sistemimizi yormayan bir program, son versiyonuyla bile bilgisayarlarımızda sadece 40MB yer kaplıyor. Rakibi Fireworks, Photoshop, Illustrator gibi programlardan tam 70 kat kadar düşük bir boyut bu. Tabiki bu boyut farklılığının tasarım yaparken programın uygulanma sürelerini düşürdüğünü de söylememe gerek yok.

Özellikle fazla yazı içereren web sayfaları, mobil uygulamalar gibi çalışmalarımızda Photoshop ile ne cihazımıza yapacağımız ram takviyesi ne de ekran kartının performansını arttırarak Sketch’deki hıza ulaşmamız mümkün değil.

 

 

Ekran Resmi 2015-05-10 20.29.57

Sketch bizlere tamamen boş bir çalışma alanı sağlıyor.

 

Sketch ile çalışmaya başlarken dosya boyutlarını soran bir ekran ile karşılaşmıyoruz. Photoshop’da yer alan karışık dpi ayarları, renk bilgisi gibi teknik bilgi gerektiren detayları atlayarak direkt olarak çalışmaya başlıyoruz.

Araç Çubuğu en üstte yer almakta ve yine rakiplerden farklı olarak (üzgünüm ama yıllarını Adobe ürünlerine adamış bir tasarımcı olarak bu karşılaştırmayı sık sık yapıcam) tamamen özelleştirilebilir bi yapısı var.  Bu alanı özelleştirerek Mac’in menü çubuğunda kaybolmadan bizim için önemli olan özellikleri bu alana kısayol olarak taşıyabiliyoruz.

Menü Çubuğundan View ya da Toolbar’da sağ tıklayarak Customize Toolbar  bölümünden bu alandaki öğeleri aşağıdaki gibi güncelleyebiliyoruz.

Ekran Resmi 2015-05-10 20.31.01