Neden Sketch?

app-iconSketch öncelikle sistemimizi yormayan bir program, son versiyonuyla bile bilgisayarlarımızda sadece 40MB yer kaplıyor. Rakibi Fireworks, Photoshop, Illustrator gibi programlardan tam 70 kat kadar düşük bir boyut bu. Tabiki bu boyut farklılığının tasarım yaparken programın uygulanma sürelerini düşürdüğünü de söylememe gerek yok.

Özellikle fazla yazı içereren web sayfaları, mobil uygulamalar gibi çalışmalarımızda Photoshop ile ne cihazımıza yapacağımız ram takviyesi ne de ekran kartının performansını arttırarak Sketch’deki hıza ulaşmamız mümkün değil.

 

 

Ekran Resmi 2015-05-10 20.29.57

Sketch bizlere tamamen boş bir çalışma alanı sağlıyor.

 

Sketch ile çalışmaya başlarken dosya boyutlarını soran bir ekran ile karşılaşmıyoruz. Photoshop’da yer alan karışık dpi ayarları, renk bilgisi gibi teknik bilgi gerektiren detayları atlayarak direkt olarak çalışmaya başlıyoruz.

Araç Çubuğu en üstte yer almakta ve yine rakiplerden farklı olarak (üzgünüm ama yıllarını Adobe ürünlerine adamış bir tasarımcı olarak bu karşılaştırmayı sık sık yapıcam) tamamen özelleştirilebilir bi yapısı var.  Bu alanı özelleştirerek Mac’in menü çubuğunda kaybolmadan bizim için önemli olan özellikleri bu alana kısayol olarak taşıyabiliyoruz.

Menü Çubuğundan View ya da Toolbar’da sağ tıklayarak Customize Toolbar  bölümünden bu alandaki öğeleri aşağıdaki gibi güncelleyebiliyoruz.

Ekran Resmi 2015-05-10 20.31.01

 

İyi bir portfolyo nasıl olmalı?

Tasarımlarınızı yapmaya başladınız bir portfolyo sitesi yapmalısınız ama nasıl bir site olmalı? Bu kuralları bu sayfada çok güzel işlemişler.

iTunes Konsepti

Kurocha isimli tasarımcı iTunes’un mevcut tasarımını beğenmemiş ve “ben daha iyisini yaparım” diyerek kolları sıvamış, ortaya çıkan yeni konsept hayli kullanışlı ve şık görünüyor.

 

Ücretsiz HTML Editör Bracket

Bracket tamamiyle ücretsiz bir html editörü üstelik paralı versiyonlarına nispet yaparcasına bi çok özelliği ve sadeliğiyle ön plana çıkıyor. Buradan inceleyin.

Slidebars ile js yan menüler

Slidebars ile html ve js yanmenüler oluşturabilmeniz mümkün, buradan inceleyebilirsiniz.

Stride ile kilit ekranlarınızı şenlendirin

Jailbreakli bir iphone kullanıyorsanız bu uygulama ile kilit ekranlarınızı sıkıcı görüntüden kurtarabilirsiniz.

Photoshop’un hayattan soğutan yanları

Biz tasarımcıların %90’ı Photoshop kullanır, Resim işleme programlarında şüphesiz en iyi yazılımın tabiki bazı sıkıcı özellikleri de var işte photoshop’un hayattan soğutan yanları.

Samsung Galaxy Ekran Boyutları

 

Android dünyasının lideri Samsung’un popüler cihazları ve boyutlarının yer aldığı şema.

w640

CSS komutlarını karıştıranlara

CSS kodlarken hangi komutun ne işe yaradığını unutanlar için harika bir cheat sheet.

Senior Designer’dan Junior’a mektup

Alist Apart yine güzel bir makaleye imza atmış ve meslekte yeni olan Junior Tasarımcılara bi mektup yazmış. Bağlantı burada.